Ekologia w modzie i z czym wiąże się fast fashion

Ekologia w modzie i z czym wiąże się fast fashion

Na estetykę współczesnych ubiorów zdecydowanie można spojrzeć przez pryzmat wykorzystywanych materiałów. W obecnych czasach tzw. fast fashion jest u szczytu swoich możliwości. Ostatnimi czasy głośno zrobiło się o firmie SHEIN, która cieszy się dużą popularnością i niesławą online. Aplikacja mobilna tego sklepu pobiła Amazon jako najczęściej pobierana aplikacja w USA! W 2020 roku zarobili 10 miliardów dolarów. Przyciągnęło to więc uwagę wielu ludzi i na jaw wyszły straszne fakty. Po pierwsze firma zmusza dzieci do pracy, i to bardzo ciężkiej pracy, ponieważ SHEIN w zaledwie 3 dni przechodzi od przygotowania projektu przez pracę, szycie do wystawienia produktu na sprzedaż! Wpływa to znacząco na dewaluację pracy potrzebnej do tworzenia ubrań- ponieważ te wykonywane są szybko i sprzedawane tanio.
Materiał, jaki najczęściej jest wykorzystywany to poliester- jest tani, zrobiony z plastiku (czyli ropy naftowej). Do uzyskania 1 kg materiału potrzeba 1,5 kg ropy naftowej, a sam materiał rozkłada się ok. 200 lat, pozostawiając przy tym po sobie mikroplastik. Popularne są też materiały syntetyczne, czyli będące mieszanką poliestru z innym materiałem. 

Często też wśród ludzi bardziej istotne staje się posiadanie nowych ubrań, niż to jak zostały wykonane. Przyczyną tego są tzw. mikrotrendy funkcjonujące w świecie online. Dane stroje, wzory etc. stają się popularne na bardzo krótko i szybko zastępowane są nowymi, co napędza do kupowania więcej nowych ubrań.
Ponad 70% kupujących w USA nie chce pokazać się dwa razy w tym samym stroju. Skutkuje to tym, że 64-80% wyprodukowanych ciuchów kończy na wysypisku śmieci, a zaledwie 2% ubrań produkowanych jest przy wykorzystaniu ekologicznych materiałów (takich jak bambus). 

Materiał może mieć decydujący wpływ na zmiany w estetycznych gustach. Coraz więcej ludzi zwraca uwagę na to, żeby ich ubrania kupowane były z etycznych źródeł. Powstaje wiele niezależnych marek odzieżowych wykonujących ubrania w zakładach fair trade i z materiałów takich jak bawełna, len czy konopie.
Bawełna ważne by była organiczna, w przypadku plantacji nieorganicznych wykorzystywane są duże ilości wody z chemikaliami, stosuje się spryskiwanie, co również niszcząco wpływa na ziemię uprawną.
Len jest lepszym pod tym względem materiałem, ponieważ wykonuje się go z resztek po ziarnach lnu (wykorzystywanych np. do robienia oleju). Ponadto rośnie szybko i dużo i jest kompostowalny.
Konopie są najbardziej przyjazna planecie- rośną dużo i szybko, nie zabierą odżywczych składników z ziemi, a je oddają.

Co prawda materiał nie zawsze jest decydującym czynnikiem, ponieważ wpływa on też znacząco na cenę. Równie dobrym dla naszej planety, a przyjaźniejszym dla portfela rozwiązaniem jest kupowanie odzieży używanej czy dokonywanie wymian (na organizowanych w tym celu eventach czy za pośrednictwem aplikacji takich jak Vinted).